Kultura

Baletrinin majski novičnik

Vse toplejše sonce nas vabi v naravo in če se nam v objemu mehkih trav pridruži še dobra knjiga, je majska idila popolna. Beletrina vam zato tudi tokrat ponuja nekaj vrhunskih knjižnih predlogov in vas vabi, da se ji pridružite na številnih dogodkih.

. . .

Vse toplejše sonce nas vabi v naravo in če se nam v objemu mehkih trav pridruži še dobra knjiga, je majska idila popolna. Beletrina vam zato tudi tokrat ponuja nekaj vrhunskih knjižnih predlogov in vas vabi, da se ji pridružite na številnih dogodkih. Pomlad je tudi čas, ko se pri Beletrini veselijo nominacij za pomembne knjižne nagrade – letos so poleg kritiškega sita tu še nominacije za nagrado kresnik in Cankarjevo nagrado. V tokratnem novičniku boste izvedeli tudi, kakšen oče je bil Ciril Kosmač in kakšen izziv je ustvarjati Beletrino Digital, ki bo konec meseca praznovala prvo obletnico.
 

Prvič celovita knjižna izdaja – Ciril Kosmač: Balada o trobenti in oblaku
V ikonični Kosmačev roman Balada o trobenti in oblaku so znova vključeni esejistični in refleksivni odlomki, ki so bili leta 1964 ob prvi knjižni izdaji izločeni. Delo je izšlo ob 80. obletnici zmage nad nacifašizmom kot poklon vsem, ki so se borili proti temu nepredstavljivemu zlu. Gre za zgodovinsko pomembno knjižno izdajo, ki jo je ob pomoči pisateljeve hčere uredil Andraž Gombač. Celovita Balada bo tako končno zasijala v vsej svoji polnosti in utrdila sloves mojstrovine, s katero je domača književnost iz socialnega realizma zaplula v moderne tokove.Prisluhnite hčeri in varuhinji dediščine Cirila Kosmača Nanči Kogej Kosmač o tem, kje je ta naš velik pisatelj napisal ta pomemben roman.

Nanča Kosmač Kogej Legenda prvič zelo iskreno in osebno – Andrej Stare: Minister Gregor pa nič
Težko pričakovana avtobiografija Minister Gregor pa nič nam legendarnega športnega komentatorja prvič predstavi zelo od blizu. Stareta ne spoznamo le kot televizijsko ikono, ampak predvsem kot človeka z bogato življenjsko zgodbo, ki združuje ljubezen do športa in medicine. Upokojil se je marca lani na tekmi skakalcev v Planici. Njegov klub oboževalcev šteje več kot 30 tisoč članov. Njegovo poročanje pa je šlo marsikomu tudi v nos. Zanimivo branje za vse; ljubitelje športa in nostalgike.Pravljica s smetišča – Anja Kovačič: Peter Opeka, ostani z nami
Peter Opeka, ostani z nami je avtoričina osebna izkušnja srečanja in bivanja z misijonarjem slovenskih korenin na Madagaskarju. Gre za dokument časa in hkrati ganljivo kroniko enega izmed največjih humanitarcev našega časa. Knjiga ponuja pričevanje o življenju v mestu Akamasoi, mestu, ki je zraslo iz smetišča in danes predstavlja simbol dostojanstva, solidarnosti in človeške topline. Ganljive in pretresljive zgodbe revnih, lačnih in brezdomih, ki jim je oče Pedro za vedno spremenil življenje.Svetovna uspešnica – Andre Aciman: Popolni dnevi
Popolni dnevi potrjujejo avtorjev status enega izmed največjih sodobnih pisateljev ljubezenske proze. Aciman podpisuje tudi svetovno uspešnico Pokliči me po svojem imenu, po kateri je bil posnet istoimenski film, ki je med filmske zvezde izstrelil Timothéeja Chalameta. Roman, čudovita zgodba o ljubezni, izgubi in obžalovanju, tenkočutno stkana v Acimanovem prepoznavnem rahlo elegičnem slogu, je postavljena na slikovito italijansko Amalfijsko obalo, kjer skupina prijateljev iz študentskih let obtiči v razkošnem hotelu.


 O  zločincu, ki je postal karizmatični guru - Goran Marković: Doktor D
Doktor D je pretresljiva pripoved o skrivnem življenju razvpitega vojnega zločinca Radovana Karadžića, ki se bere kot napet triler. Kako se lahko nekdo, ki ga svet pozna kot morilca in vojnega zločinca, spremeni v guruja, zdravilca in karizmatičnega doktorja Dragića, ki zdravi z alternativnimi in ezoteričnimi metodami? Avtor v romanu razkriva neverjetno zgodbo, ki meji na bizarno, groteskno in povsem resnično. Delo je pretresljiv vpogled v brezno človeške morale. In v družbo, ki se pusti zaslepiti mitom.Poglobljeno o SFRJ in o tem, zakaj je razpadla – Jože Pirjevec: Jugoslavija 1918-1992 (ponatis)
Jugoslavija 1918–1992 je izčrpna monografija, v kateri se znani zgodovinar sprašuje ter hkrati niza odgovore; zakaj se je SFRJ, kljub svoji pomembni vlogi na mednarodni sceni ter zanimanju, ki ga je v levičarskih krogih vzbujala zaradi svoje samoupravne poti v socializem, podrla kot hišica iz kart. Ugotavlja, da sta razloga dva: kraljeva Jugoslavija ni znala spoštovati raznolikosti kultur, partijska pa ne uveljaviti uspešnega gospodarstva. Delo je nastalo leta 1995, ko je skupna država že razpadla.
Obrazi BaletrineNa Beletrini ustvarjajo knjige za vse čase in številne družbeno odgovorne projekte. Za njimi stojijo ljudje, strokovnjaki in knjižni zanesenjaki. Vsak mesec boste v tej rubriki spoznali enega izmed njih.»Beletrina Digital je živ organizem, ki raste z uporabniki«

Irena Svetek je izjemno uspešna in prepoznavna avtorica Beletrine, zadnje leto pa je tudi glavna in odgovorna urednica edinstvene platforme Beletrina Digital. Pravi, da je pisanje samotno delo, urednikovanje pa je zaznamovano z raznolikimi sodelovanji, kar jo še posebej veseli. V teh dneh je izšel njen težko pričakovani roman Tam, kjer plešejo tulipani, za prihodnje leto pa že obljublja novo kriminalno trilogijo z žensko protagonistko.
Konec meseca bo eno leto, kar ste urednica Beletrine Digital. Zakaj je ta multimedijska platforma tako edinstvena?
Zato ker pri nas in še kje drugje ne obstaja nič podobnega. Beletrina Digital namreč združuje e-knjige, zvočne knjige, podkaste, filme in ekskluzivne avtorske vsebine v enoten kulturni prostor, ki je hkrati intimen in odprt, bralcem in gledalcem pa ponuja sodobno, kakovostno literaturo in umetnost, na način, ki je prilagojen tempu današnjega življenja, dostopno kadarkoli, kjerkoli. Gre za živi organizem, ki raste z uporabniki.

Ste priznana pisateljica in scenaristka, pa vendar se zdi, da tudi v delu urednice izjemno uživate.
Pisanje je samoten proces, medtem ko je uredniško delo sodelovanje z avtorji, z bralci, z drugimi ustvarjalci. Uživam v tem, da iščem vsebine, ki jih sama rada berem ali gledam, in jih lahko ponudim drugim.

Katere vsebine so med uporabniki najbolj priljubljene?
Največ zanimanja je za e-knjige, kjer so med najbolj branimi ljubezenski in sodobni romani, uspešnice domačih avtorjev ter kriminalke. V zadnjem času je v vzponu tudi poslušanje zvočnih knjig, prav tako pa uporabniki vse pogosteje posegajo po filmih.Celoten intervju si lahko preberete tukaj
Dogodki: S Petrom Opeko in Cirilom Kosmačem po SlovenijiV soboto, 17. maja, bo ob 9. uri na Kosmačevi učni poti v Dolenji Trebuši potekal pogovor o romanu Cirila Kosmača Balada o trobenti in oblaku. Gostja bo pisateljeva hči, Nanča Kogej Kosmač, z njo pa se bo pogovarjal urednik Andraž Gombač. V torek, 20. maja, Kosmač prihaja v Ljubljano! Z gostoma, Nančo Kogej Kosmač in režiserjem Žigo Hrenom, se bo ob 19.30 na Vodnikovi domačiji pogovarjal Andraž Gombač.
V petek, 23. maja, bo v Pokrajinskem muzeju Celje ob 18. uri tekel pogovor o knjigi Anje Kovačič Peter Opeka, ostani z nami. Ob avtorici bo gostja tudi misijonarka Ana Paljk, pogovor pa bo vodila moderatorka Barbara Gradič Oset.
Knjigarna Beletrina Maribor: S Partljičem in Möderndorferjem o marsičemV sredo 21. maja, bosta ob 18. uri gosta večera Tone Partljič in Vinko Möderndorfer. Z njima se bo o literaturi, gledališču in filmu ter življenju pogovarjala urednica Milena Pivec.
V četrtek, 29. maja, bo ob 18. uri v knjigarni, ki je tudi dnevna soba mesta, tekel pogovor o knjigi Anje Kovačič z naslovom Peter Opeka, ostani z nami. O svojem delu bo spregovorila v družbi Anje Vogrič, pogovor pa bo vodila urednica Branka Fišer.
103. Huda pokušnja! z Melito Fortsnerič HajnšekV sredo, 28. maja, bo ob 19. uri v Muzikafeju na Ptuju potekala že 103. Huda pokušnja! Gostja tokratnega vinsko-literarnega večera bo Melita Forstnerič Hajnšek, ki bo predstavila svojo knjigo Taka nisem bila nikoli. Literarno-vinski večer z gostjo bosta tkala pesnica in prevajalka Kristina Kočan ter vinski publicist Jože Rozman. Vinar večera bo Dušan Benčina.

Baletrina na dveh sejmihV soboto, 17. maja, bo ob 18. uri na Kongresnem trgu Sejem na zraku. Gostji literarnega pogovora bosta Beletrinini nominiranki za nagrado kritiško sito Ana Schnabl in Ana Svetel. Prav tako bo Beletrina med 28. in 31. majem prisotna na 28. Slovenskih dneh knjige v Mariboru.
Dve nominaciji za nagrado kresnik in dve za Cankarjevo nagrado

Med deseterico za nagrado kresnik, ki jo časopisna hiša Delo podeljuje za najboljši roman, sta se uvrstila tudi Beletrinina romana; Kurja fizika pisatelja Ferija Lainščka, ki zaokrožuje trilogijo Kurji pastir, ter roman September Ane Schnabl. Med nominiranci za Cankarjevo nagrado, ki jo podeljujejo najboljšemu literarnemu delu preteklega leta, pa sta Kurja fizika Ferija Lainščka in Vse luči Muanisa Sinanovića.
Beletrina v živoPoglobljeni in kakovostni pogovori o knjigah z avtorji in prevajalci še naprej ostajajo pomembna literarna platforma, ki se bo v prihodnosti vsebinsko nadgrajevala. Vsak tretji ponedeljek v mescu vas ob 20. uri vabimo k spremljanju serij spletnih oddaj v obliki videoposnetka in podkasta.

Majska Beletrina v živo bo na sporedu v ponedeljek, 19. maja, ob 20. uri. Gost bo Aleš Šteger, z njim pa se bo o njegovem novem romanu Ogenj pogovarjala novinarka, publicistka in pisateljica Melita Forstnerič Hajnšek.

Zadnja gostja Beletrine v živo je bila Katja Tržan. Z njo se je o knjigi Obračun pogovarjala pesnica in literarna kritičarka Tonja Jelen. Kot pravita v pogovoru, je Obračun to, kar od njega pričakujete. Na koncu boste v njem kot v vodni gladini ugledali sebe.Versopolis prinaša široko paleto pesniških delavnic

Najavljamo šesto izdajo Versopolis Traineeship, brezplačnega izobraževalnega programa, namenjenega mladim pesnikom in literarnim navdušencem, ki ga koordinira založba Beletrina v okviru evropske platforme Versopolis. Program, podprt s strani Ustvarjalne Evrope, ponuja dvomodulni spletni tečaj, sestavljen iz video predavanj priznanih strokovnjakov s področja poezije. Poglobljeno pesniško delavnico je tokrat pripravil priznani češki pesnik, performer in državni prvak iz slam poezije, Ondřej Hrabal. Seminar raziskuje celoten spekter pesniškega nastopa: govorni, negovorni in paraverbalni izraz. V središču delavnice je vprašanje: Kaj se zgodi s pesmijo, ko zapusti stran in vstopi v prostor? Predavanja si lahko ogledate na spletni strani Versopolisa. Think pub – za inovacije v knjižni industriji

Projekt Think pub z uporabo naprednih digitalnih rodij omogoča evropskemu založniškemu okolju, da se prilagodi sodobnim digitalnim izzivom. V okviru projekta bo 26. in 27. maja v Madridu potekala prva konferenca partnerjev, vključenih v Readmagine, ki je podprt s sredstvi Evropske unije. Dogodek, na katerem bo prisotna tudi Beletrina, bo odlična priložnost za mreženje in predstavitve ključnih akterjev v založniškem, izobraževalnem in digitalnem inovacijskem sektorju. Program dogodka najdete tukaj.
VIR Kreativna baza

. . .

Editor

Avtor pri si24.news