Splošno

Srebrna nit tudi opozarja na skrb za starejše ob poletni vročini

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost vsako poletje spremljamo razmere, povezane z vročino in potrebno skrbjo za starejše. Pridružujemo se več zavodom, zdravstvenim in podnebnim strokovnjakom (NIJZ, zdravstveni zavodi, meteorologi, ...), da je letošnjo napoved, in tudi že prvi vročinski val, potrebno jemati zelo resno. Vsa Evropa je zavita v vročinski plašč, česar pri nas še nismo doživeli, z vsemi posledicami, posebej za ranljive skupine, kamor spadajo tudi starejši.

. . .

V Srebrni niti - Združenju za dostojno starost vsako poletje spremljamo razmere, povezane z vročino in potrebno skrbjo za starejše. Pridružujemo se več zavodom, zdravstvenim in podnebnim strokovnjakom (NIJZ, zdravstveni zavodi, meteorologi, ...), da je letošnjo napoved, in tudi že prvi vročinski val, potrebno jemati zelo resno. Vsa Evropa je zavita v vročinski plašč, česar pri nas še nismo doživeli, z vsemi posledicami, posebej za ranljive skupine, kamor spadajo tudi starejši.

Ena od velikih težav je pregrevanje stavb, ko lahko pride do zdravstvenih težav ne le podnevi, ampak tudi v nočnem času (dehidracija v spanju), ki so lahko celo smrtne. K pregrevanju prispeva tudi napačno ravnanje, ker smo navajeni v vročini odpirati okna, namesto zapiranja čez dan ter jutranjega in večernega zračenja. Zato je nujno s temi navodili v široko zastavljenih akcijah nenehno seznanjati vse, starejše pa še posebej.

V nekaterih domovih starejših so bivalne razmere v vročini še vedno nevzdržne, kar nam vsako leto poročajo sorodniki stanovalcev. Tudi pomanjkanje negovalnega osebja zmanjšuje primerno skrb za stanovalce (zračenje, preskrba s tekočino, menjava inkontinenčnih pripomočkov, pogostnost tuširanja). Kljub pomanjkanju kadra bi bilo nujno voditi tekočinsko bilanco (vnesene in izločene tekočine) ves dan, saj gre za eno vitalnih telesnih funkcij.

A v domovih starejših živi manj kot štiri odstotke starejših, v razmere ljudi, ki živijo v domačem okolju, pa niti javnost niti stroka nimata vpogleda. Zaradi toplotnega otoka je še posebej izpostavljeno prebivalstvo v Ljubljani in še katerem večjem mestu. Elektroenergetski sistem je v vročini ranljiv in zanašanje le na klimatske naprave ni idealna rešitev. Odpiranje oken je smiselno, če je zunaj hladneje kot znotraj. Bivalne prostore pa je potrebno kratkotrajno prezračiti tudi sredi dneva zaradi izpustov škodljivih snovi.

Apeliramo na socialnovarstvene zavode, ki še nimajo primerno urejenih razmer za bivanje stanovalcev (in zaposlenih), ne le poleti, tudi skozi vse leto (odzračevanje pozimi), naj - kolikor je mogoče - uredijo bivalne razmere.

K odgovornemu ravnanju v času vročine moramo prispevati vsi: apeliramo na starejše (in njihove bližnje), da se vedejo temperaturam in svojemu (zdravstvenemu) stanju primerno, se ne izpostavljajo po nepotrebnem hudi vročini, skrbijo za primerno hidracijo, ob upoštevanju svojih zdravstvenih, tudi tekočinskih, omejitev. Voda bi morala biti na voljo povsod, spodbujanje pitja je izjemno pomembno.

Priporočeno je, da ima vsako gospodinjstvo v stanovanju tudi termometer, zunanja temperatura je tudi na telefonu. Najbolj kritično je kuhanje na plin, pri čemer nastajajo zelo škodljive emisije dušikovih oksidov.

Opozoriti želimo tudi na osamljenost starejših, saj je poletni čas posebej težak za mnoge izmed njih, ko jih zaradi počitnic zapustijo svojci ali skrbniki, nekateri tudi za dalj časa, in so bolj kot sicer prepuščeni samim sebi. Nekateri tudi brez urejenih osnovnih življenjskih potreb, kot so oskrba s hrano, pijačo, hlajenjem prostorov, higieno. Če kdaj, so v tem času obiski patronažnih medicinskih sester toliko bolj potrebni. Enako tudi sosedska pomoč in socialne mreže, ki žal vse bolj usihajo.

Povzemamo nekaj navodil NIJZ:

Posebej občutljive skupine starejših so:

· bolniki: z obolenji, ki vplivajo na uravnavanje toplote v telesu, na mobilnost in sposobnost presojanja (npr. osebe s srčno žilnimi obolenji, obolenji dihal, s sladkorno boleznijo, z obolenji ledvic, z duševnimi motnjami, nepokretni, bolniki z drisko, bruhanjem, povišano telesno temperaturo; na uravnavanje toplote vpliva tudi uživanje nekaterih zdravil),

· prebivalci s socialno-ekonomskimi problemi (ljudje z nizkim socialno-ekonomskim statusom, brezdomci, socialno izolirani s slabšim dostopom do zdravstvene oskrbe),

· dodatno izpostavljeni (npr. onesnaženemu zraku), ki imajo slabše bivalne pogoje: bivanje v podstrešnih stanovanjih, v nehlajenih, slabše prezračenih ali prenatrpanih prostorih; delavci, posebej tisti, ki delajo na prostem (npr. vrtičkarji), tudi popotniki, begunci...

Kakšne težave povzroča vročina?

Daljše obdobje vročine lahko povzroča različne zdravstvene težave in pregretje telesa, med drugim dehidracijo, kožne izpuščaje, vročinske krče, vročinsko izčrpanost, omedlevico - kratkotrajno izgubo zavesti, vročinsko kap, poslabšanje obstoječih (kroničnih) bolezni.

Kako preprečujemo in omilimo obremenitve telesa s toploto?

· Zmanjšajmo izpostavljenost vročini: se umaknemo v SENCO, v naravo ali HLADNEJŠE PROSTORE,

· FIZIČNO AKTIVNOST na prostem omejimo na jutranje in večerne ure,

· uživajmo LAHKO HRANO in v manjših obrokih,

· telesu omogočimo odvajanje toplote s pravilno izbiro OBLAČIL, z zadostnim uživanjem TEKOČIN.

Pomagajmo drugim:

· bodimo posebej pozorni na znake prizadetosti pri OGROŽENIH osebah,

· NIKOLI ne puščajmo nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu,

· ob PREGRETJU osebo umaknemo na hladno (v senco, v hladnejši prostor),

· v primeru vročinske KAPI takoj pokličemo ZDRAVSTVENO POMOČ, obolelega ves čas hladimo. Nezavestnemu ne dajemo piti tekočine. Z zdravnikom se posvetujemo tudi, če imamo sami ali naši bližnji neobičajne težave, ki ne minejo ali se povečujejo.

Ne pozabimo:

· na zaščito pred SONCEM, med 10. in 17. uro poiščimo senco. Zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili ter s širokospektralno zaščitno kremo, s faktorjem najmanj 30. Zaščitimo kožo, ki ni pokrita z oblačili (obraz, uhlji, hrbtišča rok),

· zaščitimo se tudi pred PIKI INSEKTOV (mušicami, komarji, klopi itd.),

· v vročini se HRANA hitreje kvari, zato z njo ravnajmo pravilno,

· ZDRAVILA shranjujmo na primerni temperaturi v skladu z navodili proizvajalca. Upoštevamo nasvete zdravnika,

V Srebrni niti priporočamo, da pristojna ministrstva in drugi odgovorni vodijo še bolj intenzivno javno kampanjo ozaveščanja starejših in drugih ranljivih skupin z vsakodnevnim opozarjanjem v zvezi s poletno vročino, samozaščitnim vedenjem, dobro hidracijo, kar lahko izdatno prispeva k preprečevanju zdravstvenih zapletov, vse tja do nepotrebnih smrti, ki jih takšne razmere prinašajo. Posebej naprošamo medije, ki dosegajo širok krog javnosti, da v svojih prispevkih namenijo ustrezno pozornost naslovljeni problematiki.

Vsem želimo varno, zdravo, ne prevroče, ampak ravno prav toplo poletje.

Društvo Srebrna nit - Združenje za dostojno starost

VIR: Seniorske novice

. . .

Editor

Avtor pri si24.news