Lokalno

Prešernov dan na Osnovni šoli Stična

Prešernova dediščina v digitalni dobi. Takšno je bilo geslo letošnje kulturne prireditve v počastitev slovenskega kulturnega praznika, Prešernovega dne, na OŠ Stična. Prireditev, ki so jo pripravili učenci, učenke in zaposleni na šoli, je postregla z različnimi točkami, v katerih so sodelovali učenci matične šole in podružničnih šol Muljava, Stična in Višnja Gora.

. . .

Prešernova dediščina v digitalni dobi. Takšno je bilo geslo letošnje kulturne prireditve v počastitev slovenskega kulturnega praznika, Prešernovega dne, na OŠ Stična. Prireditev, ki so jo pripravili učenci, učenke in zaposleni na šoli, je postregla z različnimi točkami, v katerih so sodelovali učenci matične šole in podružničnih šol Muljava, Stična in Višnja Gora.

Tema letošnje prireditve je bila digitalizacija ter uporaba umetne inteligence v povezavi s tradicionalnimi vrednotami na različnih področjih življenja. S pesmijo, plesom in moderno dramatizacijo Povodnega moža so nas učenci vseh starostnih skupin popeljali v svet digitalne dobe, kjer se kultura in umetnost razvijata na nove načine, predvsem z uporabo umetne inteligence in drugih spletnih orodij. Prešeren bi morda prav v tej digitalni dobi našel nove poti, da bi njegove pesmi dosegle še širše občinstvo, a bi nas obenem opominjal, naj ne pozabimo na pristno človeško izkušnjo, ki se skriva za vsako besedo.

Prireditev sta spretno povezovali voditeljici Ema Zupančič in Mija Perpar, učenki 9. d razreda. Rdečo nit predstave sta predstavljala dedek in vnuk, ki sta ju upodobila Bine Pust in Luka Lesjak iz 9. a, ki sta na zabaven način prikazala, da kljub življenju v modernem svetu še vedno veljajo vrednote iz preteklosti.

Svečani govornik, gospod ravnatelj Marjan Potokar, je v svojem govoru poudaril, da je letošnje šolsko leto v znamenju dobrodelnosti, saj smo s pomočjo našega dobrotnika, v preteklem letu, pridobili nujno potreben prizidek k matični šoli OŠ Stična. Ta pridobitev je pomembno olajšala izvedbo pedagoškega procesa, saj omogoča boljše pogoje za učenje in delo. V luči dobrodelnosti pa je naša rastoča družina v šolski avli zrasla za misel: »Dobrodelnost kot izraz želje po napredku.«

Gospod ravnatelj je prav tako izpostavil, da šola ni le vzgojno-izobraževalna ustanova, temveč tudi kulturna ustanova, kjer se učenci učijo kulturnega obnašanja, komuniciranja in strpnosti.

Letošnji šolski Prešernovi nagrajenci, ki so s svojim dolgoletnim delom bogatili utrip OŠ Stična, so: Jasmina Sajko, prof. razrednega pouka, mag. Suzana Klopčič, prof. fizike in kemije, ter Uroš Šparl, prof. športa. Vsi trije že vrsto let poleg rednega poučevanja sodelujejo na različnih kulturnih področjih in skrbijo za kulturno rast učencev.

Nagrajenih je bilo tudi 23 devetošolcev, ki so se več let dokazovali na šolskem kulturnem področju in so prejeli male šolske Prešernove nagrade. To so: Anna Maria Kovačič, Lejla Mohar, Nik Kastelic in Ian Vincenc Podobnik (9. a), Brina Sever in Anja Nadrah (9. b), Kristina Genorio, Tjaša Novak Rudič, Ela Perpar, Tamara Majkić in Zala Adamlje (9. c), Ana Porenta, Eva Porenta, Ema Zupančič, Mija Perpar, Ana Lampret, Hana Mestnik in Julija Vovk (9. d), Eneja Duša in Živa Garbas (9. aV) ter Ela Vavtar, Urška Zupančič in Lučka Kejžar (9. bV). Iskreno čestitamo vsem nagrajencem. Na prireditvi je bil navzoč gospod župan Dušan Strnad, ki je vsem nagrajenim čestital.

Prireditev je popestril Pevski zbor učiteljic OŠ Stična, ki je z vrhunskim nastopom obogatil šolsko prireditev in ji z domoljubno vsebino pesmi dodal pečat ponosa na našo domovino.

Na odru je nastopilo kar 300 učencev, v ozadju pa še več kot 70 mentorjev, spremljevalcev, glasbenikov, tonskih mojstrov in drugih zaposlenih na šoli, ki so pripomogli k uspešni izvedbi prireditve. Velika zahvala gre vsem, ki so na kakršenkoli način pripomogli k uspešni izvedbi našega skupnega kulturnega dogodka.

Zapisali: Katja Tomažinčič in Tanja Črnivec; Foto: Gašper Stopar

VIR: Občina Ivančna Gorica

. . .

Editor

Avtor pri si24.news