Splošno

SCAPR v Milanu: Krepitev mednarodnega sodelovanja in tehnoloških rešitev za zaščito izvajalcev

V Milanu je v prvem tednu februarja potekalo štiridnevno srečanje delovnih skupin SCAPR (mednarodna organizacija za zaščito pravic izvajalcev), ki je združilo več kot 120 udeležencev iz več kot 35 držav.

. . .

Datum objave: 11.02.2025

V Milanu je v prvem tednu februarja potekalo štiridnevno srečanje delovnih skupin SCAPR (mednarodna organizacija za zaščito pravic izvajalcev), ki je združilo več kot 120 udeležencev iz več kot 35 držav. Dogodek je bil namenjen sodelovanju in strateškim razpravam za krepitev pravic izvajalcev po vsem svetu. Gregor Štibernik, direktor AIPA in član upravnega odbora SCAPR, je poudaril, da organizacija ostaja ključen akter pri oblikovanju prihodnosti zaščite izvajalskih pravic, saj omogoča izmenjavo znanja in povezovanje organizacij po vsem svetu. V tej luči je potekalo tudi več srečanj s kolektivnimi organizacijami, ki še niso članice SCAPR. Prav tako so se posvetili pripravi generalne skupščine SCAPR, ki jo bosta maja v Ljubljani gostila AIPA in IPF.

Prvi dan srečanja je bil namenjen petim ključnim sestankom.. Strokovna skupina za Mednarodno številko izvajalcev (IPN) je razpravljala o njeni strateški uporabi, pri čemer je bil poseben poudarek na izboljšanju identifikacije izvajalcev in distribuciji nadomestil. Avdiovizualni forum je obravnaval izzive kolektivnih organizacij, ki zastopajo avdiovizualne izvajalce, z namenom prilagoditve dela SCAPR njihovim potrebam. Hkrati so se sestali tudi trije pododbori Odbora za baze podatkov, kjer so člani razpravljali o tehničnih, operativnih in pravnih vidikih ključnih sistemov SCAPR, kot sta IPD in VRDB. Poseben poudarek je bil na napredku pri razvoju baz podatkov, ki so ključne za učinkovito upravljanje izvajalskih pravic.

Foto: SCAPR


Tudi o vplivu umetne inteligence na upravljanje pravic izvajalcev

Drugi dan sta bili v ospredju pravna in tehnična delovna skupina. Delovna skupina za pravna vprašanja (LWG) je razpravljala o vplivu umetne inteligence na upravljanje pravic izvajalcev ter nadaljevala delo na področju varstva podatkov s ciljem, da bi kolektivne organizacije, članice SCAPR, delovale v skladu z varnostnimi in pravnimi standardi. Prav tako so ocenjevali izzive pri dodatnem letnem nadomestilu, pri čemer so analizirali njegovo uporabo in regulativne razlike v različnih državah.

 

Medtem se je Delovna skupina za tehnična vprašanja (TWG) osredotočila na prihodnji razvoj sistema VRDB ter raziskovala možnosti vključevanja zunanjih virov podatkov v njegov sistem. Člani so prav tako določili časovnico in ključne korake za nadgradnje informacijskih sistemov SCAPR, ki so načrtovani za letošnje leto. Vzporedno je potekalo srečanje podskupine za letno poročilo, kjer so udeleženci razpravljali o organizaciji in pripravi letnega poročila za leto 2025, kar dodatno krepi strateško načrtovanje in transparentnost organizacije.

Poslovanje, sodelovanje in razvoj

Tretji dan je potekalo več ključnih srečanj, namenjenih izboljšanju poslovanja, sodelovanja in razvoja kolektivnega upravljanja pravic izvajalcev. Delovna skupina za poslovne operacije (BWG) se je osredotočila na izvajanje svojega akcijskega načrta, pri čemer je bilo v ospredju usklajevanje praks in izmenjava znanja med kolektivnimi organizacijami. Razpravljali so tudi o ponavljajočih se izzivih, s katerimi se srečujejo kolektivne organizacije, ter iskali rešitve za optimizacijo izmenjave podatkov in izplačevanja nadomestil.

Foto: SCAPR


Delovna skupina za sodelovanje in razvoj (CDWG), ki jo vodi Gregor Štibernik, je gostila predstavitvi organizacij MÜYORBİR (Turčija) in RASI (Italija), pri čemer so se člani osredotočili na pregled podpornih aktivnosti v različnih regijah sveta. Namen teh pobud je krepitev kolektivnega upravljanja in zagotavljanje učinkovitega sodelovanja med organizacijami v različnih pravnih in gospodarskih okoljih.

Poleg tega je Odbor za baze podatkov (DC) poglobljeno analiziral delovanje informacijskih sistemov SCAPR, vključno s ključnimi platformami, kot sta IPD in VRDB, ter preučil nove tehnične rešitve za optimizacijo njihovega delovanja.

SCAPR prihaja v Ljubljano

Zadnji dan srečanja je bil namenjen celodnevnemu zasedanju upravnega odbora, katerega član je tudi direktor AIPA Gregor Štibernik. Obravnavali so ključne teme, kot so razvoj članstva, strateška usmeritev SCAPR in priprave na prihajajočo generalno skupščino, ki jo bosta maja v Sloveniji gostila AIPA in IPF. Med pomembnimi razpravami so bile tudi prihodnje pobude za izboljšanje sodelovanja med globalnimi organizacijami in optimizacija internih procesov za boljše upravljanje pravic izvajalcev.

Poleg tega je potekala tudi posebna delavnica VRDB, ki je članom omogočila izmenjavo najboljših praks in tehničnih znanj. Poseben poudarek je bil na upravljanju klasične glasbe, kjer so udeleženci delili izkušnje in rešitve za izboljšanje sistemov identifikacije in distribucije nadomestil v tem segmentu.

Sodelovanje ključno za razvoj in optimizacijo kolektivnega upravljanja

Gregor Štibernik, direktor AIPA in član upravnega odbora SCAPR, je ob zaključku srečanja poudaril pomen mednarodnega sodelovanja, izmenjave znanja in izkušenj ter pomen strateških pogovorov o prihodnosti zaščite AV pravic. Po njegovih besedah so tovrstna srečanja ključna za razvoj in optimizacijo sistemov kolektivnega upravljanja, saj omogočajo prenos najboljših praks in zagotavljajo, da kolektivne organizacije delujejo učinkovito in usklajeno. Štibernik je še dodal: "Le s tesnim sodelovanjem med kolektivnimi organizacijami lahko zagotovimo pravično in učinkovito zaščito pravic izvajalcev na globalni ravni. To srečanje je ponovno dokazalo, da je SCAPR nenadomestljiv akter pri oblikovanju prihodnosti zaščite izvajalskih pravic."

Foto: SCAPR

VIR: AIPA

. . .

Editor

Avtor pri si24.news