Energetika

Izbira novega ogrevalnega sistema

Pred zamenjavo obstoječega ogrevalnega sistema je koristno preveriti, ali je smiselna oziroma možna izbira drugega energenta.

. . .

Pred zamenjavo obstoječega ogrevalnega sistema je koristno preveriti, ali je smiselna oziroma možna izbira drugega energenta.

Odgovor na vprašanje, ali lahko zamenjamo energent oziroma kateri sistem izbrati, najhitreje dobimo tako, da stanje stavbe, obseg načrtovanih del in finančne možnosti primerjamo s tehničnimi zahtevami posameznih sistemov.

Ogrevalni sistem v povprečju menjamo vsakih 20 do 25 let. V tem obdobju lahko pričakujemo, da bo tehnologija postala učinkovitejša in da se bodo pojavile nove naprave oziroma novi ogrevalni sistemi. Zato moramo, predvsem pri hišah ali večjih objektih, razmisliti tudi o možnosti zamenjave oziroma potrebi po zamenjavi energenta za ogrevanje.

V idealnih razmerah bi nam nov sistem omogočil tudi čim manjšo odvisnost od razmer na trgu. Vendar moramo pri tem upoštevati številne vidike, ki omejujejo število razpoložljivih sistemov za ogrevanje. Zavedati se moramo, da zamenjava energentov ni vedno mogoča ali smiselna. Poleg tega obstaja tudi možnost kombiniranja dveh (ali več) energentov.

KAJ MORAMO STORITI NAJPREJ: PRENOVA OBJEKTA ALI ZAMENJAVA OGREVALNEGA SISTEMA?

Če načrtujemo energetsko sanacijo objekta, energetski svetovalci svetujejo, da se energetska sanacija izvede pred zamenjavo ogrevalnega sistema. Glavni razlog za to je, da energetska sanacija opazno zmanjša potrebo po toploti v objektu. Prednost je, da se tako izognemo situaciji, ko bi bil nov ogrevalni sistem po prenovi objekta predimenzioniran, saj ga lahko že takoj prilagodimo novi potrebi po toploti.

Če izvajamo generalno prenovo objekta, imamo možnost prehoda iz visokotemperaturnega (radiatorskega) na nizkotemperaturni (talni) sistem ogrevanja. S tem se razširi tudi nabor možnosti za zamenjavo ogrevalnega sistema. Če objekt izpolnjuje minimalne zahteve glede toplotne izolacije, bo že samo prenova ogrevalnega sistema prinesla visoke prihranke.

POSTOPEK ODLOČANJA V ŠTIRIH KORAKIH

Odločitev o zamenjavi energenta oziroma izbiri novega ogrevalnega sistema ni preprost proces in je odvisna od številnih dejavnikov. Pri tem so najpomembnejši dejavniki: stanje stavbe, obseg načrtovanih del in finančne možnosti. Cilj omenjenega procesa je izbrati energetsko učinkovit in okolju prijazen ogrevalni sistem, ki se lahko vgradi v naš objekt in ki ustreza našim finančnim zmožnostim.

Če iščete odgovor na vprašanje, kateri ogrevalni sistem izbrati, preizkusite predlagani postopek odločanja v štirih korakih.

Prvi korak: Analizira lastnih potreb in možnosti

Izbiro novega ogrevalnega sistema lahko začnemo z analizo lastnih želja, potreb in možnosti. Večja kot je stavba/projekt, pomembnejši je ta korak.

Analiza vključuje na primer odgovore na naslednja vprašanja:

· Kdo v gospodinjstvu se čuti odgovornega za odločanje in izvedbo zamenjave sistema ogrevanja?

· Koliko časa in tehničnega znanja ima ta oseba?

· Kakšne so naše finančne zmožnosti?

· Ali načrtujemo dodatne ukrepe (na primer energetsko sanacijo stavbe) za zmanjšanje porabe energije, potrebne za ogrevanje?

· Ali se nameravamo posvetovati z energetskimi svetovalci ali z drugimi strokovnjaki?

· Kakšne težave imamo z obstoječim sistemom (na primer: nimamo možnost regulacije temperature, grelna naprava nima dovolj moči ali pa je neučinkovita...).

· Ali že vemo, kakšen sistem ogrevanja bi namestili?

· Ali želimo zamenjati tudi energent oziroma glavni vir energije? Če da, zakaj?

· Ali želimo, da je sistem za pripravo sanitarne tople vode ločen od ogrevalnega sistema?

Drugi korak: Analiza obstoječega stanja stavbe

Analiza obstoječega stanja nam omogoča, da izbiramo samo med tistimi sistemi, ki jih lahko vgradimo.

Analiza vključuje na primer zbiranje naslednjih podatkov:

· stanje, velikost in tip stavbe (stanovanje ali hiša),

· energent, ki ga uporabljamo za ogrevanje,

· letna količina toplote, potrebne za ogrevanje,

· prostori, ki so na voljo za morebitno kurilnico ali skladišče energenta

· Obseg načrtovanih del (zlasti če je predvidena energetska sanacija stavbe)

Tretji korak: Zbiranje informacij o sodobnih sistemih za ogrevanje in ožji izbor energentov

Če smo v prvem koraku na vprašanje, ali želimo poleg ogrevalnega sistema spremeniti tudi energent, odgovorili pozitivno, sledi zbiranje informacij o glavnih ogrevalnih sistemih, ki so na voljo na trgu.

Da vam pomagamo skrajšati proces zbiranja informacij, smo v članku na povezavi našteli najpomembnejše značilnosti glavnih sistemov: Sodobni sistemi ogrevanja

Pred končnim izborom lahko pripravimo tudi ožji izbor. Najlažji način za to je, da da na podlagi analize obstoječega stanja najprej odstranimo sisteme za ogrevanje, ki jih tehnično ni mogoče izvesti. Na primer, če v bližini objekta ni možnosti priključitve na daljinski toplovod, izbira daljinske toplote kot energenta ni možna.

Četrti korak: Zbiranje ponudb izvajalcev in končni izbor novega ogrevalnega sistema

Četrti korak je izbira glavnega energenta. Če sta v našem ožjem izboru ostala dva sistema ali več, jih moramo primerjati z okoljskega in finančnega vidika (stroški investicije, cena energenta) in preveriti, ali je kombinacija teh sistemov mogoča in smiselna, ter sprejeti končno odločitev, kateri vir energije je najprimernejši za vašo situacijo.

Pri tem se je najbolje posvetovati z izvajalci ogrevalnih sistemov, ki so ostali v vašem ožjem izboru, zbrati ponudbe in se na podlagi tega dokončno odločiti.

UGOTOVITEV

Izbira novega ogrevalnega sistema med drugim vključuje odgovor na vprašanje, ali lahko zamenjamo tudi energent. Končno odločitev sprejmemo najhitreje, če stanje stavbe, obseg načrtovanih del in finančne zmožnosti primerjamo s tehničnimi zahtevami posameznih sistemov. Poleg tega obstaja tudi možnost kombiniranja dveh (ali več) energentov. Če načrtujemo energetsko sanacijo objekta, energetski svetovalci svetujejo, da se energetska sanacija izvede pred zamenjavo ogrevalnega sistema.

REUS 2022

Dobra desetina anketiranih slovenskih gospodinjstev je pripravljena plačati za svetovanje na področju rabe energije.

Vir: Raziskava energetske učinkovitosti Slovenije - REUS 2022

-----

VIR: Informa Echo Branko Baćović

. . .

Editor

Avtor pri si24.news