Čebelarska zveza Slovenije je na novinarski konferenci, ki je potekala danes 8.5.2025 spregovorila o aktivnostih Čebelarske zveze Slovenije v mesecu maju, mesecu, ko bomo 20. maja praznovali 8. svetovni dan čebel.
Čebelarska zveza Slovenije je na novinarski konferenci, ki je potekala danes 8.5.2025 spregovorila o aktivnostih Čebelarske zveze Slovenije v mesecu maju, mesecu, ko bomo 20. maja praznovali 8. svetovni dan čebel.
Na novinarski konferenci so sodelovali : Boštjan Noč – predsednik ČZS in predsednik EBA, Manca Hotko – svetovalka za izobraževanje in usposabljanje, dr. Peter Kozmus- podpredsednik Apimonide in vodja rejskega programa za Kranjsko čebelo in dr. Urška Ratajc, svetovalka specialistka za zagotavljanje varne hrane.
- Več kot 600 otrok na državnem tekmovanju mladih čebelarjev 10. maja. V Cerkljah na Gorenjskem – ga. Manca Hotko, svetovalka za izobraževanje in usposabljanje;
Na današnji novinarski konferenci smo predstavili prihajajoče 47. državno tekmovanje mladih čebelarjev, ki bo potekalo 10. maja 2025 na Osnovni šoli Davorina Jenka v Cerkljah na Gorenjskem. Tekmovanje, ki vsako leto povezuje mlade iz vse Slovenije, bo letos gostilo več kot 600 mladih tekmovalcev, ki bodo pokazali svoje znanje, predanost in ljubezen do čebelarstva. Gre za dogodek, ki ne le spodbuja čebelarsko znanje, temveč tudi krepi spoštovanje do narave in pomena čebel v našem okolju. Poudarili smo, da bodo zmagovalci prejeli bogate nagrade, med katerimi izstopata tudi dva čebelnjaka, ki so ga prispevali naši sponzorji, skupaj z drugimi uporabnimi pripomočki za nadaljnje čebelarsko ustvarjanje. Organizatorji, mentorji in sponzorji si želimo, da tekmovanje ostane praznik znanja, sodelovanja in navdiha za vse, ki v čebelah prepoznavajo simbol naravnega ravnovesja in trajnostne prihodnosti.
- Svetovni dan čebel 20. maja praznujemo že osmič - dr. Peter Kozmus, podpredsednik Apimondie (svetovne čebelarske organizacije);
20. maja letos bomo praznovali že 8. svetovni dan čebel (SDČ) – dan, ki je posvečen opraševalcem, brez katerih si težko predstavljamo življenje, kot ga poznamo danes. Svetovni dan čebel je bil razglašen leta 2017 na pobudo Republike Slovenije in pomeni enega največjih diplomatskih dosežkov naše države.Slovenci smo s tem praznikom svetu poslali pomembno sporočilo: čebele niso le del naše tradicije, ampak ključne za obstoj življenja na Zemlji. Prvo uradno praznovanje je potekalo leta 2018 v Žirovnici, rojstnem kraju Antona Janše, pionirja sodobnega čebelarstva, rojenega prav 20. maja 1734. Njegovo znanje in spoštovanje do narave nas še danes navdihujeta.
Ob praznovanju svetovnega dne čebel se vsako leto povežejo številne organizacije, društva, šole in posamezniki – tako v Sloveniji kot po svetu.
Zakaj so čebele tako pomembne?
Morda se niti ne zavedamo, da so čebele in drugi opraševalci odgovorni za opraševanje kar 75 % kulturnih rastlin, ki jih uporabljamo v prehrani. Poleg tega so tudi kazalniki zdravega okolja – če njim ni dobro, tudi nam dolgoročno ne bo. Žal so čebele danes v mnogih delih sveta ogrožene. Glavni vzroki za to so intenzivno kmetijstvo, uporaba pesticidov, podnebne spremembe in izguba življenjskega prostora.
Kaj lahko storimo sami?
Vsak izmed nas lahko prispeva k bolj čebelam prijaznemu okolju. Tukaj je nekaj enostavnih, a učinkovitih ukrepov:
- Na vrtovih, balkonih ali kmetijskih zemljiščih sadimo medovite rastline.
- Travnikov ne kosimo prezgodaj – pustimo, da rastline odcvetijo.
- Kupujmo med in čebelje pridelke od lokalnih čebelarjev.
- Ne uporabljajmo pesticidov, zlasti med cvetenjem.
- Če imamo možnost, odstopimo prostor za panje ali se preprosto povežimo s čebelarji v domačem kraju.
- Podprimo čebelarje, ki skrbijo, da čebele ostajajo med nami.
Praznik z mislijo na prihodnost
Svetovni dan čebel ni le praznovanje – je tudi priložnost za razmislek. S tem, ko pomagamo čebelam, pomagamo tudi naravi in sebi. Čebele za življenje potrebujejo isto kot mi: čist zrak, zdravo okolje in ravnovesje v naravi.
Naj nas letošnji svetovni dan čebel opomni, kako pomembna je povezanost človeka z naravo – in kako z majhnimi dejanji lahko naredimo velike spremembe.
- Delegacija Čebelarske zveze Slovenije bo 20. maja v Evropskem parlamentu, kjer bo 720 Evropskih poslancev prejelo Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo in okusili Tradicionalni slovenski zajtrk – ga. Urška Ratajc, svetovalka specialistka za zagotavljanje varne hrane;
Predstavniki Čebelarske zveze Slovenije in Evropske čebelarske zveze (EBA) bomo na svetovni dan čebel, 20. maja 2025, na povabilo evropske poslanke ga. Zale Tomašič obiskali Evropski parlament. Evropski poslanci bodo imeli tisti dan priložnost okusiti Tradicionalni slovenski zajtrk, katerega namen je poudarjanje pomena samooskrbe s kakovostno hrano iz domačega okolja. Predstavili bomo zaščiten med iz evropskih shem višje kakovosti, poslanci bodo lahko degustirali različne vrste Slovenskega medu z zaščiteno geografsko označbo. Na dogodku bomo hkrati promovirali prvake s 1. Evropskega ocenjevanja medu, ki je potekalo v Sloveniji leta 2024, na njem pa so sodelovali čebelarji iz enajstih evropskih držav. Evropska poslanka bo vsem 720 poslancem Evropskega parlamenta tudi podarila kozarec Slovenskega lipovega medu, prvaka lanskega Evropskega ocenjevanja medu. Najpomembneje pa je, da bomo predstavniki čebelarjev na ta dan na delovnih srečanjih lahko vzpostavili dialog z odločevalci, ki imajo v rokah prihodnost evropskega čebelarstva. Poudarili bomo predvsem pomen osveščanja splošne javnosti o kakovosti čebeljih pridelkov kot učinkovitem dolgoročnem boju proti ponaredkom in o pomenu opraševalcev za kmetijstvo in prehransko varnost.
- Čebelarska zveza Slovenije daje pobudo Sloveniji, Ministrstvu za obrambo »STOP orožju, dajmo priložnost čebelam«. Vzpostavitev Apiterapevtskega centra za psihične in fizične žrtve vojn in drugih oblik nasilja – g. Boštjan Noč, predsednik ČZS in predsednik EBA;
Pobuda je bila 5.maja 2025 poslana na Ministrstvo za obrambo in se nahaja v prilogi sporočila.
- Na čebelarsko praznovanje 24. maja v Slovenijo prihaja Evropski komisar Christopher Hansen. Evropa pozor, zdaj ali nikoli – za čebele, za čebelarje in potrošnike gre – g. Boštjan Noč, predsednik ČZS in predsednik EBA;
Podrobnosti obiska evropskega komisarja se nahajajo v posebni prilogi sporočila.
- Alarmantne zimske izgube čebel po svetu, tudi več kot 50%, kako je v Sloveniji in kako se je začela letošnja čebelarska sezona – dr. Peter Kozmus, podpredsednik Apimondie in g. Aleš Bozovičar, opazovalno napovedovalna služba;
Zgoden začetek pašne sezone je naša stalnica, ki se je ponovila tudi letos. Mila zima in topel začetek pomladi je vzpodbudil razvoj rastlin, ki so letos zgodnejše z razvojem za do 14 dni. Zato smo zaskrbljujoče spremljali pozebo, ki smo jo imeli v sredini aprila. Na našo srečo pozeba ni bila tako izrazita in je prizadela manjša območja kjer je prisotna akacija. Najhuje je akacija prizadeta na območju Bele Krajne kjer je škoda prisotna tudi na višjeležečih akacijah in ocenjujemo, da je pozeba naredila med 70 % in 80 % škodo. Škodo prav tako beležimo na območju Bizeljskega in Pomurja, vendar je tu škoda predvsem na drevesih, ki rastejo na izpostavljenih in nižjih legah.
Akacija na primorskem letos škode po pozebi ni utrpela. Tako, da smo čebelarji v prvih dneh cvetenja, ob koncu aprila, z veseljem spremljali donose v panj. Imeli smo ene teden ugodnih pogojev in v tem času so čebele akacijo dobro izkoristile. Slabše stanje se je začelo sedaj ob prihodu dežja in hladnega vala, ki ni ugoden za medenje rastlin. Hladni val sedaj vpliva na akacijo tudi v preostalih delih države v Pomurju in na Bizeljskem kjer se akacija v teh dneh odpira. Če se vreme ne bo spremenilo in če se temperature ne bodo dvignile bo akacija na teh območjih ostala neizkoriščena in bodo donosi zelo slabi oz. bo potrebno čebele celo krmiti za preživetje.
Dež, ki ga imamo v tem tednu ni tako slab in je za naravo potreben bolj nas skrbijo nižje temperature, ki jih imamo sedaj in naj bi se nadaljevale v prihodnji teden. Tako bo poleg akacije prizadeto tudi medenje javorja, ki je prisoten v večjem delu države in je še kako pomemben za čebele.
Razvoj se je pričel tudi na ostalih medovitih virih kot sta lipa in kostanj. Prvi znaki so dobri predvsem lipa ima veliko cvetja in upajmo, da tako ostane vse do junija, ko je čas njenega cvetenja. Pri kostanju letos opažamo nekoliko večjo napadenost s strani kostanjeve šiškarice, ki je v preteklosti močno napadla kostanjeva drevesa in skoraj povzročila propad kostanja pri nas. Z naselitvijo parazitske ušice, ki je naravni sovražnik kostanjeve šiškarice se je stanje močno izboljšalo in skoraj škode po njej nismo beležili. Nihanja števila tako kostanjeve šiškarice kot parazitske osice preko let so normalna in kot kaže bo letos bolj prisotna prva. Kako huda bo napadenost bo dobro vidno šele v prihodnjih tednih in upajmo, da le ta ne bo prehuda.
Smo na same začetku sezone in sedaj še z optimizmom zremo v boljše leto z boljšo pridelavo medu. Vse pa je odvisno od vremena in naj mesec maj ne bo prehladen.
- Odziv Čebelarske zveze Slovenije na »kmetijsko« reformo s predlogi sprememb zakonodaje - g. Boštjan Noč, predsednik ČZS in predsednik EBA.
Čebelarska zveza Slovenije je na MKGP naslovila več vprašanj in pobud na temo novih zakonodaj v kmetijstvu. V teh dneh smo končno dobili nekaj odgovorov, ki jih bomo v naslednjih dneh preučili in podali svoja stališča. Žal pa ob hitrem pregledu ugotavljamo, da večina odprtih vprašanj, ki smo jih čebelarji želeli rešiti z zakonodajo ostaja odprtih. Poenostavitev in zmanjšanje birokracije ni zaslediti.
V času javnih obravnav svežnja kmetijskih zakonov, je Čebelarska zveza Slovenije (nadalje ČZS) na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (nadalje MKGP) podala izhodišča ČZS za zasledovanje ciljev znotraj kmetijske panoge (priloga). MKGP je v ponedeljek, 05.05.2025 posredoval na ČZS dopis, kaj so oz. niso upoštevali v predlogu Zakona o kmetijstvu (ZKme-2).
ČZS je podala 25 predlogov in 2 vprašanji, na katere smo prejeli odgovore, od tega je ministrstvo upoštevalo 7. in 8. predlog, delno upoštevalo pa 16. in 17. predlog ČZS. Ostale predloge MKGP ni upošteval ali pa so se mu predlogi zdeli nerelevantni.
ČZS pričakuje, da jo MKGP povabi na sestanek, na katerem bodo razložili, kako se bodo pobude ČZS reševale v ostalih zakonih oz. podzakonskih aktih.
(Izhodišča se nahajajo v prilogi sporočila)
VIR: Čebelarska zveza Slovenije
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Podžupan Samo Seničar sprejel predstavni...

Ureditev pešpoti ob Dravinji

Do konca leta 2027 konec oskrbe EU z rus...

V Naklem se odpira nova trgovina SPAR pa...

VIPAVSKA DOLINA VABI NA DVODNEVNI FESTIV...

Zabava s skupino Kingston na Fontani pi...

Beletrinin tedenski novičnik

Aprila trgovci razdelili še več prodajni...

Bodo kitajski avtomobilisti prinesli nov...
