Združenje evropskih operaterjev prenosnega omrežja ENTSO-e predlaga, da bi bilo v imenu večje učinkovitosti Nemčijo smiselno razdeliti na pet cenovnih območij (angl. bidding zones), kar bi pomenilo regionalne razlike v borznih cenah električne energije znotraj države.
Datum objave:
sreda, 07. maj 2025
Avtor:
Staš Zgonik
Združenje evropskih operaterjev prenosnega omrežja ENTSO-e predlaga, da bi bilo v imenu večje učinkovitosti Nemčijo smiselno razdeliti na pet cenovnih območij (angl. bidding zones), kar bi pomenilo regionalne razlike v borznih cenah električne energije znotraj države. Pomočnik direktorja za obratovanje na Elesu Aleš Donko pojasnjuje, zakaj je to smiselno, pa tudi, zakaj ni velike verjetnosti, da bi se uresničilo.
V letošnji reviziji cenovnih območij, v katerih se cene samostojno oblikujejo na podlagi ponudbe in povpraševanja po električni energiji, je evropsko združenje operaterjev prenosnih omrežij ENTSO-E predlagalo, da bi bilo enotno cenovno območje Nemčije in Luksemburga smiselno razdeliti na pet delov (na spodnji sliki).
Njihova analiza je pokazala, da bi tak ukrep na letni ravni prinesel več kot 300 milijonov evrov prihranka pri ukrepih za obvladovanje omrežja, zmanjšal zamašitve daljnovodov in omogočil večje priključevanje obnovljivih virov v sistem.
Prevelike razlike med severom in jugom
Za Nemčijo je to zelo občutljiv predlog. Nemški trg z električno energijo zaznamuje obilna proizvodnja iz obnovljivih virov, predvsem velikih polj vetrnih elektrarn, na severu države, medtem ko je glavnina porabe na jugu, kjer je stoji večina industrije. Razbitje na pet cenovnih območij bi zagotovo zvišalo cene električne energije na jugu, ker bi bil nov udarec industriji, ki je zaradi visokih cen energije in kitajske konkurence že tako v težavah.
Nemški predstavniki po pisanju Reutersa zatrjujejo, da bodo probleme rešili z okrepitvijo daljnovodnih povezav med severom in jugom ter povečanjem čezmejnih prenosnih zmogljivosti.
Nenadzorovani pretoki in preobremenjevanje omrežij
Kot nam je pojasnil Aleš Donko, pomočnik direktorja za obratovanje na Elesu, ENTSO-E nemškega trga električne energije ne želi "razbiti" iz političnih ali tržnih razlogov, temveč gre za »tehnično« pobudo, povezano z obvladovanjem pretokov elektrike in stabilnostjo omrežja. »Elektrika ne upošteva meja držav – teče po poti najmanjšega upora. Nemčija ima glavnino proizvodnje na severu države, porabo pa na jugu, kar povzroča visoke pretoke sever-jug. Ker prenosni sistem ni dovolj močan, del te elektrike "teče" čez sosednje države (Poljsko, Češko, Avstrijo), kar povzroča nenadzorovane pretoke (ang. loop flows) in težave s preobremenjevanjem teh omrežij.«
Ob tem, še pojasnjuje, da imajo tudi sami Nemci zaradi internih preobremenitev velike težave z razbremenjevanjem omrežja, posledično pa tudi visoke stroške prerazporejanja (redispečiranja) proizvodnje, ki gredo v več milijard letno.
Malo možnosti za uresničitev
V primeru razdelitve trga na pet delov bi vsako cenovno območje imelo svojo ceno elektrike, kar bi odražalo lokalne razmere v smislu proizvodnje, porabe in zmogljivosti prenosnega omrežja, s tem pa bi tudi lažje obvladovali omrežje, je pojasnil Donko. »Ob današnji predpostavki, ko je Nemčija ena cona, to ekonomsko pomeni, da je prenos med severom in jugom neomejen, kar pa, kot rečeno, v praksi ne drži.
S takim ukrepom bi dobili jasen cenovni signal, kje je potrebno investirati v ojačitve omrežja in kakšno dobrobit to prinaša. »Je pa to seveda srednjeročno velika težava za ekonomijo in tudi politiko. Predstavljajte si, da bi imeli na Štajerskem drugačno ceno elektrike kot na Primorskem.«
Kot pravi Donko, sam ne verjame, da bi se »razbitje« Nemčije na pet delov dejansko lahko zgodilo. »Morda razbitje na dve coni nekoč…«
VIR: Naš Stik
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Podžupan Samo Seničar sprejel predstavni...

Ureditev pešpoti ob Dravinji

Do konca leta 2027 konec oskrbe EU z rus...

V Naklem se odpira nova trgovina SPAR pa...

VIPAVSKA DOLINA VABI NA DVODNEVNI FESTIV...

Zabava s skupino Kingston na Fontani pi...

Beletrinin tedenski novičnik

Aprila trgovci razdelili še več prodajni...

Bodo kitajski avtomobilisti prinesli nov...
