Kultura

Vrata odpira Festival angažiranega pisanja Itn.

OSMI FESTIVAL ANGAŽIRANEGA PISANJA ITN. – LITERATURA, KI DRUŽBI NASTAVLJA OGLEDALO IN GRADI POVEZANE SKUPNOSTI

. . .
Povezana skupnost študentov, dijakov, aktivistov, avtorjev in bralcev  

Na Vodnikovi domačiji v Ljubljani bo ta konec tedna ponovno potekal Itn. – Festival angažiranega pisanja, ki povezuje uveljavljene avtorje, urednike, aktiviste, dijake in študente. Namen festivala je jasen: prevpraševati razmerja neenakosti, naslavljati družbi ogledalo in preko branja ter knjig graditi skupnost. Festival poteka v koprodukciji zavoda Divja misel in Inštituta 8. marec ter v sodelovanju z Mladinsko knjigo in Cankarjevo založbo.

»Festival organiziramo v majhnem, a povezanem programskem odboru. Veseli me, da se mu je letos pridružilo res veliko število novih dijakov in dijakinj, študentov in študentk. Vsako leto izberemo teme, ki zaznamujejo našo družbo, letos smo se osredotočili na priseljenstvo, revščino, cenzuro, vojne in zablode neoliberalne družbe,« je povedala koordinatorica festivala, Alenka Veler. Matevž Rems, kurator letošnjega izbora festivalskih knjig, pa je ob tem dodal: “Problemi, ki jih naslavljajo knjige, o katerih govorimo, so kompleksni, ne da se jih zlahka rešiti. Tudi festivala ne ustvarjamo z naivno mislijo, da bomo na njem z roko v roki odkrili rešitve. Ampak o problemih je treba govoriti in tudi o umetnosti, ki se jih dotika. Itn. odpira še en prostor za pogovor o literaturi, umetnosti in problemih in teh prostorov ni nikoli preveč.”
Festival na Vodnikovi domačiji poteka že osmo leto

Festival na Vodnikovi domačiji poteka že osmo leto. Eno izmed poslanstev Festivala je opolnomočenje programskega odbora na področju organizacijskih spretnosti. Nika Kovač, ena od koordinatoric festivala, izpostavlja: »Na festivalu si vsako leto prizadevamo razbiti steno med bralkami in avtoricami in iščemo načine kako vzpostaviti pristno povezavo. Z našimi najljubšimi avtorji se tako družimo na zajtrku, s pesniki in pesnicami si dijaki in študentje izmenjujejo poezijo, letos pa na festivalu organiziramo tudi izmenjevalnico knjig.«

V festivalski ekipi prav tako poudarjajo, da jim je pri organizaciji festivala pomembno, da se na njem ne počuti dobro samo strokovna javnost, ampak predvsem ljubitelji in ljubiteljice branja knjig vseh starosti. Nika Pušlar, članica programskega odbora tako pojasnjuje: “Prek festivala Itn. se vedno srečam z novimi avtorji in si širim bralni razpon, kar mi kot nekomu, ki načeloma ne deluje znotraj literarnih krogov, veliko pomeni. Rada se spoznavam z različnimi pogledi na svet in letos mi je še posebej žal, da ne morem poslušati kar vseh treh literarnih zajtrkov hkrati.”
Trije razgibani dnevi programa

Festival bo potekal v petek, soboto in nedeljo. Njegovi cilji so predvsem medgeneracijsko sodelovanje, izmenjava literarnih del z uveljavljenimi avtorji in avtoricami ter druženje. Festival začenjamo z menjalnico knjig, sledi predstavitev knjige Lidije Dimkovske Emšo in večer posvečen palestinski poeziji. V soboto in nedeljo sledijo literarni zajtrki s Pio Prezelj, Andrejem Tomažinom in Špelo Frlic, pogovor o knjigi Primer Anhovo, Menjalnica poezije, gledališko-gibalni performans, ki je nastal v produkciji Novega dijaka, in še marsikaj drugega.

Najlepše vabljeni!

VIR: MKZ
. . .

Editor

Avtor pri si24.news